تغییر رنگ پورتال
X
   
 
  • شرکت توزیع نیروی برق مشهد؛ پیشگام در نوآوری و آموزش

   شرکت توزیع نیروی برق مشهد؛ پیشگام در نوآوری و آموزش


   شرکت توزیع نیروی برق مشهد؛ پیشگام در نوآوری و آموزش
   نام شرکت توزیع نیروی برق مشهد همواره با نوآوریهای منحصر به فرد همراه بوده است، نوآوریهایی که همیشه مورد توجه قرار گرفته و در صنعت برق گسترش پیدا کرده است. تحولات موجود در سایه توانمندی پرسنل آموزش دیده از یک طرف و برنامهریزیهای دقیق با نگاه به فناوریهای روز دنیا و ایجاد اراده و روحیه تحولپذیری از دیگر سو، ضمن فعالسازی بخش خصوصی و بهرهبرداری از توان پیمانکاران کارآمد و انجام پروژههای فاخر و منحصر به فرد را حتی در تنگناهای مالی صنعت برق ممکن ساخته است.

    
   شرکت توزیع نیروی برق مشهد؛ پیشگام در نوآوری و آموزش
   نام شرکت توزیع نیروی برق مشهد همواره با نوآوری‌های منحصر به فرد همراه بوده است، نوآوری‌هایی که همیشه مورد توجه قرار گرفته و در صنعت برق گسترش پیدا کرده است. تحولات موجود در سایه توانمندی پرسنل آموزش دیده از یک طرف و برنامه‌ریزی‌های دقیق با نگاه به فناوری‌های روز دنیا و ایجاد اراده و روحیه تحول‌پذیری از دیگر سو، ضمن فعال‌سازی بخش خصوصی و بهره‌برداری از توان پیمانکاران کارآمد و انجام پروژه‌های فاخر و منحصر به فرد را حتی در تنگناهای مالی صنعت برق ممکن ساخته است.
   از نکات برجسته در فعالیت‌‌های شرکت توزیع برق مشهد می‌توان به توسعه متوازن در همه زمینه‌ها اشاره نمود، به‌گونه‌ای که فعالیت‌های این شرکت دارای رشد چند وجهی هم‌زمان است و البته این زمینه‌ها مکمل هم هستند چرا که رشد در یکی از زمینه‌ها به تنهایی، ساختاری ناهمگون و ناپایدار را رقم می‌زند.
   در راستای انعکاس فعالیت‌های انجام شده در این مجموعه توانمند و آشنایی با برخی از پروژه‌های در خور توجه آن، بازدیدی از قسمت‌های مختلف و فعالیت‌های متفاوت این شرکت انجام دادیم. آنچه در ادامه خواهید خواند حاصل گفتگو و همراهی و همکاری قابل تقدیر دست‌اندرکاران شرکت توزیع نیروی برق مشهد و مهندس علی سعیدی مدیرعامل این شرکت در این بازدید است که با اشتیاق وصف ناپذیری تلاش‌ها و موفقیت‌های همکارانش را تشریح نمود و از چشم‌انداز روشن آینده این شرکت در افق 1405 سخن گفت. در این افق میزان متوسط خاموشی سالیانه هر مشترک به 14 دقیقه، میزان مراجعات حضوری برای اخذ خدمات به صفر و تلفات شبکه‌های توزیع به 5 درصد کاهش خواهد یافت.
   کاهش خاموشی‌ها
   فعالیت‌های اخیر از تدوین یک استراتژی 15 ساله برای سال 1405 آغاز شده است که بر مبنای آن شرکت توزیع نیروی برق مشهد به برترین شرکت توزیع در بین کشورهای منطقه تبدیل خواهد شد.
   بر اساس این استراتژی میزان خاموشی یک مشترک در سال به 14 دقیقه خواهد رسید، آماری که هم‌اکنون در کره جنوبی 12 دقیقه است و در مشهد از 180 دقیقه در سال 89، اکنون به زیر 100 دقیقه کاهش یافته است و بر متخصصان پوشیده نیست که رساندن این زمان به 14 دقیقه در سال 1405 چه توان و تلاشی را طلب خواهد نمود.
   مهم‌ترین عامل خاموشی در شبکه‌های توزیع، انجام تعمیرات ضروری روی شبکه‌های برق است. این خاموشی که اغلب اوقات به صورت مدیریت شده صورت می‌پذیرد، با استقرار سامانه خط گرم فرمان از نزدیک به‌وسیله متخصصان آموزش دیده شرکت توزیع نیروی برق مشهد حذف شده است به گونه‌ای که کلیه تعمیرات ضروری و پیشگیرانه در شبکه20 کیلوولت به‌صورت برقدار انجام می‌شود. این سیستم با الگو برداری از کشورهای پیشرفته و بومی‌سازی تجهیزات مورد نیاز، یکی از موفق‌ترین و کارآمدترین فعالیت‌های انجام شده در برق مشهد است.
   یکی دیگر از نقاط ضعف شبکه‌های فشار ضعیف و فشار متوسط موجود و در واقع پاشنه آشیل خاموشی‌ها، سیم‌های بدون روکش است که در برخورد با درختان و اشیاء خارجی به خصوص هنگام باد و طوفان خاموشی‌ها را رقم می‌زند. این مشکل با استفاده از جای‌گزینی سیم‌های روکش‌دار فشار متوسط به‌جای سیم‌های بدون روکش حل می‌شود، این روکش‌ها اگرچه عایق نیستند ولی در برابر خطاهای گذرا شبکه را محافظت می‌نمایند. تعویض این سیم‌ها در شرایط معمولی نیازمند اعمال خاموشی می‌باشد اما با ایده‌برداری از صنعت برق کره جنوبی و انجام پروژه‌ تحقیقاتی به نام «سنجاب20»، بدون اعمال خاموشی امکان تعویض سیم‌های بدون روکش فراهم شده است.
    
   نوسازی شبکه‌ها
   در یک شبکه توزیع انرژی الکتریکی، چه بخواهید چه نخواهید باید قابلیت اطمینان بالایی را فراهم کنید، نمی‌توان شرکت توزیع بود و وظیفه ذاتی توزیع انرژی الکتریکی را بر عهده داشت و شاهد خاموشی‌های گسترده و طولانی مدت بود، این دیدگاهی است که مهندس سعیدی در مورد شبکه‌های توزیع و شرکت‌های توزیع نیروی برق بیان می‌کند و با اقداماتی که توزیع نیروی برق مشهد انجام شده است هم‌خوانی نزدیکی دارد.
   واقعیت این است که شبکه‌های توزیع نیروی برق فرسوده هستند و شبکه به شدت نیازمند بازسازی و نوسازی است و نوسازی نیازمند منابع مالی است. اما آیا می‌شود شبکه‌ها را بدون پول و بودجه نوسازی کرد؟ پاسخ این سوال با نگاهی به ابتکارات انجام شده در شرکت توزیع نیروی برق مشهد مثبت است و تا حدود زیادی فرسودگی شبکه با جایگزینی کابل‌های خودنگهدار به جای سیم‌های لخت مسی بدون اعمال خاموشی حل می‌شود، به‌گونه‌ای که روزانه در نزدیک به 100 نقطه از شبکه گسترده توزیع نیروی برق مشهد هر روز سیم‌های مسی حذف و جای خود را به کابل‌های خودنگهدار می‌دهند و نتیجه آن نوسازی نزدیک به 2500 کیلومتر از شبکه فرسوده به کمک 100 پیمانکار و اشتغال 400 نفر بوده است. نتیجه‌ای که قابلیت اطمینان شبکه را در بارش برف سنگین اسفندماه 91 که باعث شکسته‌شدن 2000 درخت و سقوط آن‌ها روی شبکه نشان داد که نه باعث پارگی سیم‌های شبکه شد و نه برق شبکه‌ بر اثر اتصالی قطع شد.
   نوسازی‌های انجام شده نیازمند تجهیزات و نیروهای آموزش دیده است و این ابتکار بدون اعمال هرگونه خاموشی و بدون نیاز به نقدینگی در شرایط حاد فعلی، شبکه‌های فشار ضعیف نوسازی می‌شوند.
    
   عملیات خط گرم به‌صورت فرمان از نزدیک، افزایش اطمینان شبکه
   وقتی قرار است انرژی مورد نظر مشترکان بدون کوچک‌ترین وقفه‌ای تامین شود و خاموشی هر مشترک تنها به 14 دقیقه کاهش پیدا کند، باید راهی یافت تا نه تنها برای انجام عملیات تعمیرات ضروری و پیشگیرانه بلکه حتی برای عملیات اجباری هم بدون قطع برق اقدام نمود. کار با خط برق‌دار 20 کیلو ولت آن‌هم در داخل و حومه شهر‌ها اگرچه غیر ممکن نیست اما کار ساده‌ای هم نیست، به تجهیزات پیشرفته و مطمئن، پرسنل آموزش دیده با اعتماد به نفس کامل و دقت فراوان نیازمند است.
   برای ساماندهی ناوگان خط گرم فرمان از نزدیک، در سال 88 نسبت به خرید دو دستگاه لاین تراک و 8 دستگاه بالابر بوم عایق در شرایط تحریم از کشورهای پیشرفته اقدام و همزمان برای اینکه این سامانه ساخت داخل شود، با همکاری شرکت لجور و مشاوره‌های متخصصین این شرکت، خوشبختانه بالابرهای بوم عایق ساخت داخل به اتمام رسید و دو دستگاه بالابر بوم عایق داخلی هم به ناوگان شرکت پیوست و در حال حاضر هم توسط شرکت لجور برای ساخت لاین تراک‌های داخلی در ارتباط هستیم. این تلاش‌ها برای این بود که ابزار و تجهیزات مدرن مورد نیاز صنعت برق کشور ساخت داخل شود و با برگزاری آموزش‌های در کلاس بین‌المللی توسط کارشناسان این شرکت، بتوانیم، مشهد را به عنوان «قطب خط گرم فرمان از نزدیک» قرار دهیم و از این رهگذر خدمتی ماندگار به کشور ارائه نماییم. بدین ترتیب از سال 89 عملا در شرکت توزیع برق مشهد، اعمال خاموشی«خواسته» برای انجام تعمیرات روی شبکه‌های 2Kv ممنوع اعلام شد. یکی از کوچک‌ترین آثار آن، عدم قطع برق و فروش برق حین عملیات پیشگیرانه یا تعمیرات بوده است که انتفاعی نزدیک به 6 میلیارد تومان در طی 24 ماه بابت فروش برقِ حین تعمیرات، نصیب صنعت برق نموده است؛ بابت انرژی که می‌توانست توزیع نشود ولی توزیع شد.
    
   کاهش تلفات
   مدیریت مصرف انرژی، کاهش تلفات و بهینه‌سازی مصرف از واژه‌هایی هستند که کاربرد آن‌ها در سال‌های اخیر به‌وسیله بیشتر مردم جامعه به امری عادی تبدیل شده است. اما این موضوعات از دیدگاه تخصصی جایگاه ویژه‌ای دارند.
   گسترش بیش از حد شبکه‌های توزیع و ظهور ساختمان‌های چند طبقه به‌دنبال ساخت‌سازهای جدید و تغییر ساختار شهری باعث شده تا میزان تلفات در شبکه‌های توزیع برق که اکنون در بسیاری از مناطق از ساختاری فرسوده و عمری طولانی برخوردارند از میزان مجاز بالاتر برود و مسئولان را به فکر تغییراتی در ساختار شبکه‌ها در جهت کاهش تلفات انرژی بیاندازد.
   شرکت توزیع نیروی برق مشهد در این راستا طرح‌های ابتکاری فراوانی را برای نخستین بار در سطح کشور اجرا نموده که بسیاری از آن‌ها طرح پایلوت ملی شده و پس از اجرا در مشهد در سایر نقاط کشور مورد بهره برداری و استقبال قرار گرفته است، تلفاتی که چند سال قبل 15 درصد از انرژی شبکه توزیع در برق مشهد را می‌بلعید اکنون به 10 درصد رسیده است و البته چشم انداز 1405، تلفات 5 درصدی نوید می‌دهد و بر متخصصان پوشیده نیست رساندن تلفات از 15 درصد به 10 درصد بسیار آسان‌تر از رساندن آن از 10درصد به 5درصد است اما بد نیست بدانیم همان کاهش 5 درصدی ابتدایی با در نظر گرفتن مصرف سالانه 5 میلیارد کیلووات ساعت در شبکه توزیع برق مشهد رقم سرسام‌آوری از تلفات در طول یک سال را نشان می‌دهد و کاهش این تلفات به میزان بسیار قابل توجهی از هدررفت سرمایه ملی جلوگیری نموده است.
    
   انرژی‌های تجدید پذیر
   استفاده از انرژی‌های پاک و تولید پراکنده به عنوان رویکردهای حال حاضر بخش انرژی در کشورهای مختلف دنبال می‌شود و با توجه به پتانسیل‌ها و قابلیت‌های موجود در کشور تاکید بر استفاده از این انرژی‌ها به صورت فراگیر می‌تواند به عنوان یک سیاست نوین در زمینه انرژی در جامعه مطرح شود. پروژه‌ خانه سبز از نخستین گام‌هایی به شمار می‌رود که در شرکت توزیع نیروی برق مشهد پیگیری شده است. در این راستا یک ساختمان چهار واحدی با عنوان خانه سبز با استفاده از انرژی خورشیدی به عنوان طرح پایلوت تجهیز شده است و هم‌زمان پیشنهاداتی به شواری شهر و شهرداری مشهد ارائه شده تا در هنگام ساخت بناهای جدید استفاده از انرژی خورشیدی با همکاری برق منطقه‌ای خراسان و شرکت توزیع نیروی برق مشهد در آن‌ها لحاظ شود و برای آگاهی عموم از نحوه استفاده از انرژی خورشیدی و فروش برق به شبکه در ساعاتی که خودشان به انرژی برق نیاز ندارند، قبض‌هایی طراحی شده که در آن نحوه جدید محاسبه انرژی الکتریکی مصرفی و میزان فروش برق به شبکه لحاظ شده است تا با استفاده از اهرم‌های تشویقی فرهنگ سازی لازم در این زمینه صورت پذیرد.
   برای ساختمان‌های موجود هم استفاده از انرژی خورشیدی به شکل سایه‌بان کولر با استفاده از پنل‌های خورشیدی 2*2 متر پیشنهاد شده و چند طرح نمونه هم با همکاری شرکت برق منطقه‌ای خراسان اجرا گردیده است. این سایبان نقش یک نیروگاه 400 واتی را به هزینه‌ای در حدود 3 میلیون تومان ایفا می‌کند که می تواند به تهاتر انرژی با شبکه بپردازد. متوسط تولید این پنل‌ها با توجه به وجود 10 ساعت آفتاب در هر روز در دوماه بالغ بر 130 کیلو وات ساعت می‌شود که می‌تواند از مصرف برق منازل کم شود و بین 30 تا 50 درصد هزینه برق مصرفی خانوار را با توجه به جدول تصاعدی قیمت برق پوشش دهد و منجر به افزایش بازده کولر شود. هم‌چنین با ملاحظاتی در طراحی و احداث باغ‌بام و آلاچیق بر زیبایی و سبز بودن ساختمان‌ها بیافزاید.
   از طرف دیگر اگر پنل‌ها خوب نگهداری و به طور مرتب تمیز شود، چون استاتیک هستند و از عمر بالایی برخوردار هستند بسیار مقرون به‌صرفه می‌باشند. تولید پراکنده نیز دارای شرایطی مشابه همین مورد است و می‌توان به جای ایجاد یک نیروگاه 1000 مگاواتی 1000 نیروگاه یک مگاواتی راه‌اندازی نمود که هر کدام بتواند بین 4 تا 6 نفر اشتغال ایجاد کند.
   ساختمان اداری شرکت توزیع نیروی برق مشهد نیز به صورت هوشمند و به عنوان طرح نمونه در حال طراحی و ساخت است. این ساختمان مجهز به سامانه‌ای است که به نرم‌افزار بازار برق پاسخگو باشد و از انرژی خورشیدی استفاده کند و به تناسب قیمت انرژی در هر ساعت، به تبادل انرژی با شبکه بپردازد و خودرو ذخیره‌ساز انرژی برق نیز در این ساختمان به عنوان جزئی از مجموعه هوشمند مستقر خواهد شد.
    
   اتوماسیون گسترده در شبکه‌های توزیع و بزرگ‌ترین دیسپاچینگ توزیع کشور
   در رویکردهای نوین شبکه‌های توزیع برق، اتوماسیون شبکه‌ها و حرکت به سمت هوشمندسازی از مهم‌ترین بحث‌های روز صنعت برق به شمار می‌رود و تمام کشورهای توسعه‌یافته دارای شبکه‌های توزیع انرژی الکتریکی مجهز به سیستم اتوماسیون می‌باشند. در شرکت توزیع نیروی برق مشهد «معاونت بهره‌برداری و دیسپاچینگ» مسئولیت کنترل شبکه یعنی ارتباط بین شبکه‌های فشار متوسط با فوق توزیع، اداره اتوماسیون شبکه با وظیفه نگهداری و توسعه اتوماسیون شبکه و اداره فوریت‌های شبکه را بر عهده دارد.
   زیربنای اتوماسیون از سال‌ 80 در شبکه توزیع نیروی برق مشهد به شکل محدود و پایلوت پایه‌گذاری شده است و خرید تجهیزات و کلید‌های مورد نیاز از سال‌های بعد بر مبنای تجهیزاتی قرار داشته که قابلیت اتوماسیون را در آینده دارا باشند و نهایتا از سال 88 به شکل گسترده به اجرا در آمده و اکنون به‌عنوان بزرگ‌ترین سیستم اتوماسیون شبکه‌های توزیع برق کشور در حال فعالیت می‌باشد.
   در یک دیدگاه ساده، اتوماسیون نیازمند یک کلید فرمان‌پذیر، آنتن یا بستر مخابراتی مناسب برای ارسال و دریافت فرمان و یک المان واسط برای تبدیل سیگنال‌ها می‌باشد. بستر ارتباطی فعلی در اتوماسیون شبکه توزیع نیروی برق مشهد رادیویی و فیبر نوری است اما سیستم‌های GPRS و بسترهای IPN هم به عنوان رویکردهای جدید و ایجاد تنوع در ارتباطات مورد توجه است.
   ارتباط فعلی مرکز اتوماسیون با شبکه از طریق نقاط هفت‌گانه جمع‌آوری اطلاعات است که از طریق شبکه بی‌سیم با مرکز در حال تبادل اطلاعات هستند. هر یک از این مراکز با داشتن دکل‌های 60 متری امکان کنترل 30 تا 100 کلید را دارا می‌باشند. مراکز از طریق RTU و یک پورت استاندارد و مودم با کلید ارتباط برقرار می‌نمایند. 
   خوشبختانه ساخت کلیدهای فرمان‌پذیر در داخل ایران امکان‌پذیر است و RTU که از مهم‌ترین تجهیزات اتوماسیون که یک تجهیز وارداتی به شما می‌رفت اکنون در مشهد و با حمایت شرکت توزیع نیروی برق مشهد به عنوان پروژه‌ا‌ی تحقیقاتی به یک تجهیز تولید داخل تبدیل شده است تا تحریم‌ها مانعی برای توسعه اتوماسیون شبکه‌ها به‌شمار نیایند و به این ترتیب باز هم شرکت توزیع نیروی برق مشهد به عنوان شرکتی پیشرو توانسته است بزرگ‌ترین سطح اتوماسیون توزیع را در کشور پیاده‌سازی نماید و با وجود مشکلات اقتصادی450 کلید اتوماسیون شده را از یک مرکز دیسپاچینگ کنترل نماید، مرکزی که به زودی تعداد نقاط قابل کنترل را به عدد 1000 خواهد رساند تا هر فیدر از سه نقطه قابل فرمان‌پذیری باشد و پس از آن اتوماسیون هوشمند در دستور کار قرار خواهد گرفت تا در صورت بروز خطا در شبکه، به‌جای اپراتور، سیستم هوشمند تصمیم‌گیری لازم برای قطع کلید‌ها را بر اساس حالت بهینه انجام دهد تا از اشتباهات تصمیم‌گیری اپراتور کاسته شود.
   اتوماسیون توزیع در کلان‌شهری مانند مشهد با وجود مشکلات حمل و نقل درون شهری به دست‌اندرکاران توزیع انرژی الکتریکی کمک نموده است تا در کوتاه‌ترین مدت ممکن مانورهای لازم را در دورافتاده‌ترین نقاط شهری یا نقاطی که دسترسی به آن‌ها با وجود بافت شهری و ترافیک موجود در زمان کوتاه ممکن نیست، به انجام برسانند و زمان خاموشی‌ها را کوتاه کنند و خطرات ناشی از حوادث مربوطه را به میزان بسیار زیادی کاهش دهند. ایجاد این ساختارها که معمولا با صرف منابع مالی قابل توجه امکان‌پذیر است با «تمرکز منابع مالی در مسایل معدود» بر اساس اولویت‌ها در شرکت توزیع نیروی برق مشهد امکان‌پذیر شده است.
    
   پاسخگویی، اتوماسیون اداری و مرکز فوریت‌های برق
   فرآیندهای دولت الکترونیک نیز به عنوان یکی از بحث‌های روز در جامعه مطرح است. استفاده از فناوری‌های نوین ارتباطی در جهت کاهش سفرهای درون شهری، خودکارسازی فرآیندهای اداری و حذف مراجعات حضوری از مزایای الکترونیکی شدن روال کارهای اداری است. شرکت توزیع نیروی برق مشهد در این راستا سعی دارد تا در سال 1405مراجعات حضوری مشترکان را برای هر نوع کار اداری به صفر برساند و در این راستا نیز اقدامات مهمی را شروع نموده است و در بسیاری از موارد مشترکان در حال حاضر هم بدون مراجعه روند کارهای اداری را پیگیری می‌نمایند.
   سامانه 121 شرکت توزیع نیروی برق مشهد نیز یکی از مراکزی است که در سال‌های اخیر با تغییر در شیوه کار به رضایت‌مندی مشترکان کمک فراوانی نموده است. این سامانه که به صورت متمرکز تماس‌های مشترکان را دریافت ثبت و از طریق سیستم به قسمت‌های مربوطه ارجاع می‌نماید، در سال 1391نزدیک به 930 هزار تماس مشترکان را ثبت نموده است.
   تماس‌ها برای قطع برق، خرابی شبکه یا تابلوها، نقص در سیستم روشنایی معابر و البته پاره‌ای از موارد تماس‌های بدون مکالمه است. تمامی تماس‌ها به‌صورت خودکار در سیستم ثبت و به عنوان سوابق نگهداری می‌شوند. گروه‌های مربوط به پیگیری شروع و پایان عملیات را در سیستم ثبت می‌کنند و مسئولان مربوطه برای اطمینان از رضایت مشترکان، میزان رضایت تماس‌گیرندگان از طریق ارتباط تلفنی جویا می‌شوند. رکوردهای ثبت شده برای زمان برطرف نمودن نواقص یکی از پارامترهای ارزیابی این سامانه به شمار می‌رود.
    
   5S گامی بزرگ در بهره‌وری
   استقرار سیستم 5S در یک سیستم اداری ممکن است کار چندان دشواری نباشد اما پیاده سازی آن در کارگاه‌هایی که ذات کار آن‌ها شلوغ بودن است کاری بس دشوار می‌نماید و کار زمانی دشوارتر می‌شود که از پرسنلی که سال‌ها بدون این سیستم کار کرده‌اند بخواهید یک سیستم منضبط را پیاده سازی کنند و محیط کارگاه را مانند یک دفتر کار آراسته و مرتب نمایند.
   ژاپنی‌ها در استقرار سیستم‌های مدیریتی زبانزد هستند و بازدید از شرکت‌های برق ژاپن مدیران و دست‌اندرکاران برق مشهد را بر آن داشته تا در استقرار سیستم 5S جدیت بیشتری به خرج دهند و این کار را از شلوغ‌ترین محیط کارگاهی یعنی امور خدمات فنی آغاز کنند. تعریف 5S آن‌قدرها هم سخت نیست؛ ابزار کار و تجهیزات مورد نیاز باید همیشه تمیز و سالم باشد و هر وسیله‌ای در جای مخصوص خودش قرار گیرد و دسترسی آسان به تجهیزات، وسایل و ابزار به راحتی و در کم‌ترین زمان ممکن (30 ثانیه) میسر باشد، تا در وقت و هزینه‌‌ها صرفه‌جویی شود و وسایل اضافه و دست‌وپاگیر از محیط کار دور شود. اما پیاده‌سازی همین تعریف ساده کاری دشوار است.
   وقتی در امور خدمات فنی شرکت توزیع نیروی برق مشهد این کار انجام شد، حدود 30 تن مواد زائد جمع‌آوری و با هزینه‌ای نزدیک به 120 میلیون تومان پس از طی تشریفات و مقررات اداری به فروش رسید و این هزینه صرف پیاده سازی سیستم 5S شد و اکنون این پرسنل بخش فنی هستند که مراقبت از ادامه این سیستم را با دقت دنبال می‌کنند چرا که آثار آن را در کار و روحیه جمعی خود به خوبی درک نموده‌اند.
    
   تحقیقات رمز توسعه
   ایده طرح خانه سبز هوشمند با رویکردهای پدافند غیر عامل و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر یکی از طرح‌های موفقی است که با هدف فرهنگ‌سازی و ترویج استفاده از انرژی‌های نو در ساختمان‌ها در دفتر تحقیقات شرکت توزیع نیروی برق مشهد به صورت پایلوت انجام شده است.
   در ساختمان سبز علاوه بر استفاده از انرژی‌ خورشیدی به صورت پنل‌های فتوولتاییک و آبگرمکن‌های خورشیدی، طرح احداث باغ بام مجهز به آبیاری قطره‌ای هوشمند با هدف گسترش فضای سبز به منظور تولید اکسیژن و و ایجاد نشاط روحی در ساکنان واحدهای مسکونی مورد توجه بوده است تا علاوه بر فرهنگ‌سازی، تعامل سازمان‌ها و نهادهای مربوطه مانند سازمان نظام مهندسی و شهرداری‌ها را به عنوان متولیان ساخت و ساز و حفظ فضای شهری در پی داشته باشد.
   در این ساختمان برق عمومی ساختمان از طریق انرژی خورشیدی و سیستم باتری‌خانه به مدت دست‌کم 12 ساعت تامین می‌شود و این موضوع در پدافند غیر عامل و شرایط بحرانی بسیار موثر است.
   این طرح به‌صورت نمونه در یک ساختمان چهار طبقه با چهار واحد مسکونی اجرا شده است و استقبال مسئولان نظام مهندسی و شهرداری و موافقت برای ایجاد کارگروه استفاده از انرژی‌ خورشیدی و پنل‌های خورشیدی را در پی داشته است.
   هم‌اکنون در دفتر تحقیقات شرکت توزیع نیروی برق مشهد حدود 13 پروژه متنوع در حال اجرا است. از جمله این پروژه‌ها می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:
   ● پروژه پیاده‌سازی یک شبکه هوشمند در ساختمان مرکزی شرکت توزیع برق مشهد با استفاده ازا نرژی خورشیدی، سیستم BMS برای کنترل بی‌سیم و اینترنتی همه مصارف اعم از گرمایش و سرمایش و روشنایی، ماشین‌های برقی با قابلیت هوشمندی استفاده از انرژی خورشیدی یا برق شبکه بر اساس معادلات بازار برق و قیمت انرژی در هر لحظه.
   ● سامانه جایگزینی سیم‌های روکش‌دار20 کیلو ولت به‌جای سیم‌های بدون روکش20 کیلوولت بدون اعمال خاموشی«سنجاب20» براساس تجربیات گذشته در اجرای طرح تعویض شبکه فشار ضعیف سیمی با کابل‌های خودنگهدار، با استفاده از طراحی یک سیستم بای پاس با استفاده از مهندسی معکوس و با هزینه‌ای در حدود یک هفتم نمونه خارجی آن.
   ● سیستم ذخیره‌ساز استاتیک با استفاده از باتری با قابلیت انرژی‌دهی40 کیلووات که جایگزین استفاده از ژنراتور در هنگام عملیات پیشگیرانه و تعمیرات برای جلوگیری از بی‌برق شدن مشترکان خواهد شد.
   ● پروژه فیلترهای هارمونیکی شامل شناسایی بارهای مولد آلودگی هارمونیکی و طراحی فیلترهای پسیو برای از بین بردن آلودگی‌های هارمونیکی و طراحی فیلترهای اکتیو برای از بین بردن آلودگی‌های هارمونیکی که از طرف مشترکین به شبکه تحمیل می‌شود.
   لازم به ذکر است رسیورهای ماهواره و گیرنده‌ها دیجیتال از جمله تجهیزاتی هستند که بیشترین آلودگی هارمونیکی را در شبکه‌ها ایجاد می‌کنند و در رده بعدی لامپ‌های کم مصرف در ابعاد وسیع می‌توانند باعث ان آلودگی‌ها شوند.
   اطلاع‌رسانی از طریق قبض‌های برق ارسالی برای استفاده از پنل‌های خورشیدی با هدف استفاده مشترکان از انرژی ارزان و تزریق انرژی مازاد بر مصرف به شبکه از طریق میکرو اینورترها نیز توسط یک کارگروه در دست بررسی و اجرا است.
    این موضوع با توجه به ساخت پنل‌ها و اینورترهای لازم در صنایع داخلی و فرهنگ‌سازی برای استفاده از انرژی خورشیدی با توجه به تعداد روزهای آفتابی شهر مشهد نوید دهنده آینده روشنی در استفاده از فناوری‌های نوین تولید انرژی در شبکه برق خواهد بود که استفاده از ابزارهای تشویقی مانند خرید تضمینی بر مازاد بر مصرف مشترکان از طریق شبکه، مشترکان را در راه‌اندازی نیروگاه‌های کوچک خانگی تشویق خواهد نمود.
    
   تامین برق، نیاز صنایع و ایجاد اشتغال
   برای ایجاد اشتغال باید صنایع تولیدی فعال شوند، این صنایع نیازمند انرژی الکتریکی هستند و بی شک اگر همه صنایع فعالیت خود را با ظرفیت اسمی از سر بگیرند، تامین انرژی آن‌ها نیازمند ایجاد ظرفیت‌های جدید است.
   در این فرآیند باید کمبود‌ها برطرف شود، سیستم‌های برق‌رسانی و شبکه‌ها اصلاح شوند و در روش‌های تولید تجدید نظر شود و هر یک از این اقدامات نیز به خودی خود ایجاد اشتغال را در پی خواهد داشت.
   به‌عنوان مثال تولید پراکنده و CHP به عنوان یکی از روش‌های تامین انرژی مورد نیاز مطرح است تا مصرف کنندگان علاوه بر تامین انرژی الکتریکی و انرژی حرارتی مورد نیاز خود مازاد آن‌را به شبکه بفروشند و این موضوع به خودی خود ایجاد اشتغال قابل توجهی می‌نماید و اکنون این شرکت تمام تلاش خود را برای ارائه و تامین برق پایدار صنایع ادامه می‌دهد.
   ***   برگرفته از مجله امواج برتر شماره 64
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر: