تغییر رنگ پورتال
X
   
 
  • تاریخچه

   به نام خدا

   بیش از یکصد سال از زمانی که اولین چراغ برق در شهر مشهد و در حرم مطهر حضرت رضا (ع) روشن شد می گذرد. در آن زمان برای اولین بار در ایران از انرژی برق بصورت عمومی استفاده شد. در سال 1316 شرکت عمومی برق مشهد تاسیس شد و تا سال 1343 که شرکت‌های برق منطقه‌ای تاسیس گردیدند، مشغول فعالیت بود. پس از آن، شرکت برق منطقه ای خراسان، عهده دار ارائه خدمات مربوطه به مردم خراسان گردید. از سال 1371 به منظور اجرای ساختار جدید، تاسیس شرکت‌های وابسته آغاز و بخش‌های مختلف برق خراسان در قالب شرکتهای اقماری ساماندهی گردیدند. در ابتدا شرکت توزیع نیروی برق استان خراسان عهده دار مدیریت بخش توزیع در استان گردید.

   در این راستا شرکت توزیع نیروی برق شهرستان مشهد در تاریخ 5/5/1373 با انتصابیه شماره 100/14469 ریاست مجمع عمومی از شرکت توزیع برق استان خراسان منفک و عملا فعالیت خود را آغاز کرد. شرکت توزیع نیروی برق شهرستان مشهد در آغاز با 1001 نفر پرسنل و 541368 مشترک در محدوده شهر مشهد، چناران، فریمان، سرخس و کلات شروع به فعالیت کرد. در ابتدای کار شرکت موجودی شبکه و تاسیسات عبارت بود از:

   شرح واحد مقدار
   شبکه فشار ضعیف هوایی کیلومتر 3587
   شبکه فشار ضعیف زمینی کیلومتر 604
   شبکه 20 کیلوولت هوایی کیلومتر 3549
   شبکه 20 کیلوولت زمینی کیلومتر 207
   روشنایی معابر هوایی کیلومتر 3556
   روشنایی معابر زمینی کیلومتر 266
   ترانس هوایی دستگاه 5285
   ترانس زمینی دستگاه 530
   ظرفیت ترانس های هوایی کیلوولت آمپر 939718
   ظرفیت ترانس های زمینی کیلوولت آمپر 409915

   در نیمه دوم سال 82 شهرستانهای چناران، فریمان و سرخس و در نیمه دوم سال 86 شهرستان کلات از شرکت توزیع نیروی برق شهرستان مشهد منفک گردیدند.

   با گذشت چندین سال از آغاز فعالیت شرکت، شاهد رشد چشمگیر شرکت در عرصه صنعت برق کشور بوده‌ایم، و این شرکت همواره در زمره شرکتهای توزیع برتر کشور قرار گرفته است. شهر مشهد به دلیل وجود بارگاه ملکوتی حضرت ثامن الائمه (ع)، از اهمیت به سزایی برخوردار بوده و سالانه پذیرای چندین میلیون زائر می باشد و این نشان دهنده حساسیت بالای وظایف شرکت توزیع نیروی برق شهرستان مشهد می‌باشد.

   امید به اینکه با یاری خداوند متعال و تلاش کارکنان سخت کوش شرکت توزیع نیروی برق شهرستان مشهد تمامی همت و توان خود را در جهت خدمت به مردم شریف و شهید پرور مشهد و زائرین محترم بکار بگیریم.